J. POLSKI

23.03.20r. język polski- kl. VI

Powtórzenie wiedzy o czasowniku

Wejdź w link:

i  wykonaj zamieszczone  tam ćwiczenia .

19.03.20r. język polski- kl. VI ( 1 godz.)

W zeszycie przedmiotowym zapisz poniższy temat lekcji, a następnie wykonaj zamieszczone pod nim polecenia

Temat: Pisownia wyrazów wielką i małą literą- utrwalenie wiadomości

1. Przeczytaj przypomnienie dotyczące zasad pisowni wielką i małą literą ( podr. str. 178- 179, 181).
  2. Sporządź w zeszycie przedmiotowym  notatkę na temat zasad pisowni wielką i małą literą, wykorzystując metodę, która ułatwi Ci zapamiętanie treści ( np. za pomocą schematu, mapy myśli, tabelki itp.).
  3. Wykonaj ćw. 1- 3 str. 85-86, 5-6 str. 87-88 ( zeszyt ćwiczeń)
  4. Praca domowa: ćw. 7-8 str. 88 ( ćwiczenia zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły).
  5. Praca dla chętnych ( tabelę należy skopiować, uzupełnić i przesłać do mnie na podany wcześniej adres e- mail do dnia 23.03.20r.).

Uzupełnij tabelę odpowiednimi informacjami dotyczącymi danego państwa. W razie trudności skorzystaj z encyklopedii lub Internetu.

Nazwa państwa

Nazwa mieszkańca

Stolica

Język urzędowy

Ciekawe miejsca

Polak

Francja

niemiecki

Moskwa

Koloseum

czeski

Portugalia

Kazachstan

Londyn

17.03.20r. język polski- kl. VI ( 2 godz.)

Temat: Jak zobaczyć dźwięki i zrozumieć język muzyki?

1. Korzystając ze słownika języka polskiego wyjaśnij  (w zeszycie) znaczenie słowa „maestro” .
  2. Za pomocą mapy myśli zapisz, jakimi cechami powinna odznaczać się tak nazwana osoba.
  3. Odpowiedz pisemnie na poniższe pytania:
  1. W jakich okolicznościach najczęściej słuchasz muzyki?
  2. Jak muzyka wpływa na Twój nastrój?
  3. Co decyduje o tym, że dany utwór szczególnie Ci się podoba?
  4. Jakie znaczenie mają dla Ciebie słowa do muzyki?
  5. Czy muzyka, której nie towarzyszą słowa, może o czymś opowiadać?
  6. Jaką rolę odgrywa wyobraźnia podczas słuchania muzyki?

1. Przeczytaj tekst ze str. 193- 196 ( podr.).
  2. Wykonaj (ustnie) zad. 1, 2, 3 str. 196 ( podr.).
  3. Przepisz do zeszytu definicję wyrazu dźwiękonaśladowczego ( podr. str. 196)
  4. Wejdź w link https://epodreczniki.pl/a/wyrazy-dzwiekonasladowcze-w-poezji-i-prozie/Dg76FM8I1

i wykonaj zamieszczone tam ćwiczenia interaktywne.

(Ćwiczeń tych nie należy drukować ani kopiować. Sprawdzimy je po powrocie do szkoły).

1. Praca domowa:
  1. Odmień przez przypadki w l. poj. i l. mn. rzeczownik „ maestro”.
  2. Przeczytaj  fragment ks. IV „ Pana Tadeusza” zamieszczony w podr. str. 201- 202.

PS

Proszę o systematyczne ( najlepiej codzienne) sprawdzanie informacji na temat pracy samodzielnej z języka polskiego.  W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt pod  adresem e-mail: agnieszkapawlak156@gmail.com. Na podany adres będę również prosiła wszystkich uczniów lub tylko tych wskazanych przeze mnie w informacji o przesłanie pr. domowych w celu ich sprawdzenia i ocenienia.  Bardzo dużym ułatwieniem byłoby podanie mi przez każdego ucznia adresu e-mail, pod którym byśmy się kontaktowali ( adresy proszę przesłać bezpośrednio na wskazany wyżej adres).

Życzę wszystkim zdrowia i optymizmu na ten trudny czas, pozdrawiam.

A. Pawlak

Podręcznik str. 178-181 przeczytaj przypomnienie i wykonaj zadanie 1-3 str. 178-179

Podręcznik str. 182-183 przeczytaj i wykonaj zadanie 1-2 str. 183

Podręcznik str. 189-190 przeczytaj i wykonaj ćwiczenia znajdujące się pod tekstem źródłowym.

Kliknij w link i wykonaj ćwiczenia:

Przeczytaj lekturę pt: "Ania z Zielonego Wzgórza" L. M. Montgomery