Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobieszynie

Oddział Przedszkolny

Kocie święto w 0 „a”

            Światowy Dzień Kota corocznie obchodzony jest we Włoszech, gdzie święto zostało ustanowione, od 1990 roku, a w Polsce od 2006 roku. Ma ono podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcić do niesienia pomocy kotom wolno żyjącym a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.

            Właśnie 17 lutego postanowiłam zrobić swoim dzieciom niespodziankę. Po uprzednim wypytaniu rodziców, czy dzieci nie są uczulone na kocią sierść oraz zaprezentowaniu pomysłu dyrekcji, dostałam „zielone światło”. Rankiem zapakowałam w transporter „niespodziankę” i w ten sposób na Światowym Dniu Kota zjawił się Lenardo, zwany Leonem – mój prywatny kocur rzadkiej rasy selkirk rex, która charakteryzuje się długą, miękką i kręconą sierścią jak u baranka.

            Dzieci musiały uzbroić się w cierpliwość, ponieważ najpierw wzięliśmy udział w literackich warsztatach on-line przygotowanych przez „Misiową Mamę” – Anetę Konefał. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Dwa koty” i odpowiadały na pytania oraz wspólnie ze mną wykonały mapę myśli na temat „Jak opiszesz kota komuś, kto nigdy go nie widział?” później nastąpił długo wyczekiwany moment i Leon mógł zapoznać się z dziećmi. Zachwytom nie było końca, choć oczywiście to dzieci były bardziej zachwycone niż kot J. Jednak Leoś spisał się dzielnie i cierpliwie dał się głaskać, miziać i przytulać. Znalazł także czas na zwiedzanie sali.

            Dzieci wypowiadały się także na temat swoich kotów i opieki nad nimi oraz wypytywały o Leona, jego koleżankę Nelę, która została w domu oraz przygody na polskich oraz światowych wystawach, ponieważ Leon jest międzynarodowym championem. Zajęcia po raz kolejny pokazały, że moje dzieci są wrażliwymi ludźmi o wielkich serduszkach.

            Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.


PYSZNA NIESPODZIANKA

 

9. lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki, bawiąc się we włoskich kucharzy, przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: smarowanie gotowych płatów ciasta sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej potrawy. Smakowała im naprawdę wybornie, gdyż całą akcję udało mi się do samego końca utrzymać w tajemnicy.

Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tym zajęciom dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.

Pamiątka z tych zajęć znajduje się w galerii zdjęć.

pizza


BAL NAD BALE!

 

Bal w karnawale jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, bo dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, 10 lutego w środę. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe, inne niż zwykle, postacie. Dzieci przebrały się bowiem niecodziennie. Były tego dnia sobą, ale też bohaterami znanych bajek i przedstawicielami wymarzonych profesji. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów i… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

Kolorowe światełka wprowadziły dzieci w radosny nastrój i zachęciły wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły, zresztą razem ze swoją panią. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, uśmiech nie znikał z twarzy najmłodszych mimo chwilowego zmęczenia. W czasie przerwy w tańcach dzieci posiliły się słodkościami i owocowym soczkiem. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm kaczuch, „Krainy Lodu” czy „Wyginam śmiało ciało”. . Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały przedszkolną salę.

Karnawałowy bal przebierańców umożliwił dzieciom i ich paniom spędzenie czasu w nadzwyczaj miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu.


„Światowy Dzień Pluszowego Misia”

 

W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W obecnych czasach dzieci nie mogły przymieść swoich pluszowych przyjaciół do szkoły, dlatego więc dzień wcześniej namalowały ich portrety farbami plakatowymi. Świętowanie zaczęliśmy już od samego rana, gdyż zaraz po drugim śniadaniu przyszła do nas pani bibliotekarka i przeczytała nam opowiadanie U. Piotrowskiej „Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu”. Później nauczyła nas rymowanki „Jestem mały misio”, którą zaprezentowaliśmy przed naszą panią. Na koniec pokolorowaliśmy pięknie misiową malowankę.

Ważnym wydarzeniem było połączenie z „Misiową Mamą”, czyli Anetą Konefał – autorką programu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”, która przeczytała nam opowiadanie o misiu Szarusiu oraz przedstawiła nam zadanie do wykonania, za które otrzymaliśmy certyfikat. Mieliśmy stworzyć z klocków wielkiego misia i wymyśleć dla niego zabawne imię. Podzieliliśmy się więc na dwie drużyny – dziewcząt i chłopców – i rozpoczęliśmy zabawę. Stworzyliśmy misiowe rodzinki, które nazwaliśmy Cytrynowe Rysie (chłopcy) oraz Gwiezdne Zdzisie (dziewczynki). Następnie wspólnie z panią ułożyliśmy historię powstania tego święta w obrazkach.

Zastanawialiście się kiedyś skąd wziął się na świecie pluszowy miś? Kto wymyślił tak uroczą zabawkę i skąd czerpał inspirację? Powstanie pluszowego misia to bardzo ciekawa historia, którą warto opowiedzieć.

Wszystko zaczęło się 118 lat temu! Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych- Teodor Roosvelt i jego przyjaciele ustrzelili na polowaniu małego niedźwiedzia. Prezydentowi musiało zrobić się go szkoda, bo postanowił go uwolnić. Krótko po tym w prasie ukazał się komiks przedstawiający te wydarzenia. Komiks przeczytał producent zabawek i wpadł na pomysł stworzenia nowej zabawki- pluszowego misia. Pluszowy miś szybko podbił serca dzieci na całym świecie i mimo upływu czasu podbija je do dziś.

Przyszedł czas na przedstawienie swoich mięciutkich przyjaciół, namalowanych przez nas dzień wcześniej. Opowiadaliśmy, jak nasze misie mają na imię i skąd się u nas wzięły, były to naprawdę ciekawe historie. Rozkodowaliśmy też dane, które pozwoliły stworzyć nam misiowy obrazek.

Na zakończenie sami przeistoczyliśmy się w niedźwiadki, pałaszując na wafelkach pyszny miodek przyniesiony przez naszą panią.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.


„Słodki dzień”

W czwartek, 12.11. 2020 r. pięknie zapachniało w naszym przedszkolu, bo tym razem dzieci z 0 „a” zabrały się za pieczenie gofrów.

Do pracy zabraliśmy się zaraz po śniadaniu. Pani podzieliła dzieci na dwie grupy (akurat złożyło się, że była to grupa chłopców i dziewczynek), przygotowała dla nich składniki niezbędne do wykonania ciasta na gofry i zaprezentowała przepis, jak je wykonać. Każdy przedszkolak z dokładnością wsypywał bądź wlewał składniki, by później dobrze je wymieszać, a pani usmażyła w gofrownicy przepyszne i pachnące gofry. Wszędzie unosił się wspaniały aromat pieczonego ciasta. Dzieci z niecierpliwością czekały aż gofry będą gotowe. Każdy mógł sam zdecydować z czym będzie je jadł i taki też składnik przyniósł z domu. Jako dodatki królowały więc: bita śmietana, dżemy, owoce, cukier puder i kolorowe posypki. Wszystkie gofry wyglądały apetycznie a smakowały jeszcze lepiej. Były tak pyszne, że co niektórzy skorzystali z dokładki.

Moje przedszkolaki uwielbiają takie kulinarne zajęcia, ponieważ to sama przyjemność spożywać to, co się samodzielnie przygotowało.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


„Śniadanie daje moc!”

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Ponieważ w tym roku była to niedziela, świętowanie przełożyliśmy na 9 listopada.

Dla moich dzieciaczków z 0 „a” był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę  – wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim moc, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.

Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego. Wysłuchaliśmy piosenki o piramidzie żywieniowej, obejrzeliśmy filmy edukacyjne objaśniające jej budowę  oraz przypomnieliśmy reguły zachowania się przy stole.

Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Bardzo zaangażowali się także rodzice, wyposażając swoje pociechy w różnego rodzaju pieczywo, przyprawy, sery, wędliny i mnóstwo warzyw. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Na pięknie udekorowanych stołach pojawiły się kolorowe kanapki, pełne różnych warzyw. Takie śniadanie było dla wszystkich prawdziwą frajdą. Na twarzach uczniów promieniał uśmiech i zachwyt.

Na zakończenie zajęć poczęstowaliśmy Panią Dyrektor, przebywających w szkole nauczycieli oraz panie woźne naszymi zdrowymi kanapkami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


Jesienne stworki

 

Kto to ukrył się w trawie przed wejściem do szkoły? Co to za fantastyczne zwierzęta i postacie? Otóż jest to efekt konkursu, który dla oddziałów przedszkolnych zorganizowała pani Monika Siębor z 0 „b”. Polegał on na wykonaniu stworka z darów jesieni: warzyw, owoców, szyszek, kasztanów, żołędzi. Pomysłowość dzieci i rodziców przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorki. Naszą szatnię w mig opanowały wspaniałe zwierzątka, kasztanowe ludziki, dyniowe stwory. Było ich tak dużo, że postanowiłyśmy przenieść je na trawę, gdzie pięknie wkomponowały się w jesienny krajobraz.

 

Oczywiście wszystkie prace zwyciężyły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Jednak prawdziwą i najważniejszą nagrodą był czas, jaki każdy z rodziców poświęcił swojemu dziecku, szukając materiałów oraz wspólnie wykonując jesiennego stworka.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 


„Na straganie”

Obecna sytuacja nie sprzyja publicznym występom. Jednak wraz z dzieciaczkami postanowiłam podsumować tydzień nauki o zdrowiu płynącym ze spożywania warzyw i owoców. Co innego wpasowałoby się lepiej w tę tematykę, jak nie wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy? Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ większość dzieci znało ten tekst na pamięć.

Po kilku dniach intensywnych prób nastąpił dzień przedstawienia. Nie mogliśmy zaprezentować się przed wielką widownią, a za scenę miała nam wystarczyć tylko nasza sala. Zaprosiliśmy do niej Panią Dyrektor, „maluszki” wraz z panią Moniką oraz nasze dwie kochane panie woźne, które nam pomagają na każdym kroku. Cały występ został zarejestrowany tak, aby mogli nas podziwiać nasi najwierniejsi kibice – rodzice.

Byliśmy bardzo zestresowani, ale trema minęła niezwykle szybko i za nasz krótki występ zebraliśmy gromkie brawa.


Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszystkie przedszkolaki przyszły do szkoły w zakropkowanych ubraniach. Skąd wzięło się takie śmieszne święto? Otóż zapoczątkowało je wydanie książeczki „The Dot” opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Dziewczynka uparcie twierdziła, że nie potrafi malować. Jej nauczycielka zachęciła ją więc słowami: „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Właśnie od obejrzenia krótkiej bajeczki na podstawie książki „The Dot” rozpoczęliśmy świętowanie. Porozmawialiśmy sobie o przesłaniu utworu, wspólnie wyciągnęliśmy wnioski, że nie można się w życiu poddawać i należy wierzyć w swoje siły. Przeliczaliśmy, sortowaliśmy różne rodzaje kropek. Następnie pani podzieliła nas na grupy, w których ożywilismy jesienne drzewa, oczywiście za pomocą kropek tworzonych patyczkiem kosmetycznym maczanym w farbie. Na zakończenie, po tanecznej przerwie, stworzyliśmy, podobnie jak Vashti, swoje dzieła z kropek, które pani wyeksponowała na tablicy-galerii wykropkowanych prac.


Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Moje kochane Dzieciaki!

Chciałam tylko dodać, że bardzo mi Was brakuje i strasznie za Wami tęsknię. Jesteście promyczkami słońca, które rozjaśniały mi czasami szarą, szkolną rzeczywistość. Sprawiłyście, że każdy swój dzień pracy zaczynałam i kończyłam uśmiechem. Przy Was nie było miejsca na smutek i nudę. Życzę sobie i Wam, żeby powróciła normalność i żebyśmy znowu mogli się razem bawić, uczyć i wygłupiać.

Bardzo Was kocham, Wasza pani Agatka.


Mali Przedsiębiorcy

Kwiecień jest miesiącem, który obfituje w różne wydarzenia. Mieliśmy już: Dzień Matematyki, Światowy Dzień Ziemi, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przyszła pora na Dni Przedsiębiorczości.

W zrealizowaniu ich na odległość pomogła mi konieczność zaliczenia VII modułu programu „Mały Mis w świecie Wielkiej Literatury”, który zakładał promowanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz przekazywanie im wiedzy z szeroko pojętej edukacji ekonomicznej.

Rodzicom i dzieciom przesłałam do wykonania niezwykle ciekawe zadania do wykonania, jak np.: zabawa w sklep, monetowy frotaż, monetowa matematyka (uprzedziłam, że wszystkie monety użyte do zabawy powinny zostać zdezynfekowane!). dzieci obejrzały film o historii oraz powstaniu pieniądza, wysłuchały pouczającej bajki „Lusterko i pieniądze” Michela Piquemala.

Efektem tych działań miał być własnoręcznie przez dzieci zaprojektowany i wykonany banknot oraz stworzony całą rodziną plakat pod hasłem: To jest cenne dla naszej rodziny”.

Oczywiście po raz kolejny nie zawiodłam się na moich pilnych, pracowitych Rodzicach i ich dzieciach. Proszę zajrzeć do galerii zdjęć i zobaczyć, jak piękne prace oraz wzruszające plakaty powstały w domach.


Obchody Światowego Dnia Ziemi w oddziale przedszkolnym

Wszyscy już wiedzą, że żaden wirus i zamknięte szkoły nie są straszne dla moich przedszkolaków i ich rodziców. Epidemia pokrzyżowała mi plany zorganizowania szkolnego konkursu plastycznego Eko-zabawka. Jednak nie poddałam się i postanowiłam uczcić święto naszej Ziemi w nieco inny sposób.

Już od poniedziałku dzieci miały za zadanie nauczyć się słów piosenki ZoZi „Świat w naszych rękach” a rodzice zamienili się w projektantów mody, biżuterii i dodatków. Gdy nadszedł 22 kwietnia, dzieci założyły zaprojektowane przez rodziców cuda i rozpoczęły zabawę przy dźwiękach poznanej piosenki.

Efekty tej wspólnej pracy przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Proszę zerknąć do galerii, jakie Eko-dzieła sztuki zostały stworzone podczas naszej nauki zdalnej.

 

Z tego miejsca pragnę podziękować rodzicom za tak ogromne zaangażowanie i trud związany z przygotowaniem tej „pracy domowej”. Jesteście najlepsi!

 



Przedszkolaki nie próżnują!

Każdemu z nas trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Od miesiąca nie widziałam „swoich” dzieci, ale to nie oznacza, że nie działamy. Oddział przedszkolny jest bardzo aktywny. Jak zawsze zresztą J

Inną formę przybrał również realizowany u nas program „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Pozostałe do końca moduły możemy wykonać zdalnie.

Właśnie w ten sposób obchodziliśmy „Zmisiowany Dzień Matematyki”. Przed rodzicami postawiłam trudne zadanie – rozwiązywanie z dziećmi wymyślonych przez nich zadań z treścią. Oczywiście zakres liczenia dostosowany był do wieku. Efektem tych działań było stworzenie liczmanów. W galerii zaprezentowane zostały prace: Zuzi, Sebastiana, Gabrysia Ż, Kuby K. i Kuby U.

Z kolei 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji otrzymałam zdjęcia rysunków stworzonych przez moich przedszkolaków do książek, które przeczytali im rodzice. Mama Igora przesłała mi nagranie, jak pięknym, łagodnym głosem czyta baśń o Czerwonym Kapturku. Dostałam także zdjęcie czytającej samodzielnie Zuzi.

Minął cały miesiąc, a moje przedszkolaki rosną i dorośleją. Smutno mi, że nie mogę w tym uczestniczyć, ale wierzę, że wkrótce minie to szaleństwo i będziemy mogli się spotkać.

 


Dzień Bezpiecznego Internetu w oddziale przedszkolnym :)

            11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji, w klasach starszych, zorganizowano konkurs plastyczny, odbył się apel oraz pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Ja także postanowiłam przybliżyć przedszkolakom ten problem, w sposób dla nich przystępny.

            Okazja ku temu nadarzyła się za sprawą realizacji modułu „Bezpieczni z Małym Misiem” z programu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Na początku zajęć dzieci przywitał nasz grupowy miś Kokardka, który opowiedział wierszyk o „surfowaniu” w Internecie. Dzięki niemu dzieci mogły poznać temat naszych zajęć. Następnie, za sprawą zabawy ruchowej „W sieci internetowej”, przybliżyłam przedszkolakom pojęcie INTERNET. Dzieci były doskonale zorientowane, w jakich urządzeniach działa Internet, co możemy w nim znaleźć. Po uważnym wysłuchaniu bajki terapeutycznej A. Pasternak „W komputerowym świecie”, dowiedziały się, jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe siedzenie przed ekranem komputera czy tabletu.

            Zwieńczeniem zajęć było stworzenie dwóch plakatów. Jeden dotyczył zasad korzystania z komputera drugi – bezpiecznych zabaw, także tych alternatywnych do siedzenia przed urządzeniami mobilnymi.

            Po naszych zajęciach, dzieci zgodnie stwierdziły, że zawsze będą wybierać towarzystwo rodziny i przyjaciół, a nie – komputera.


Gdzie ten śnieg?!

Zima nie pomaga mi w pracy. Już od paru tygodni w rozkładzie materiału dla oddziału przedszkolnego królują tematy związane z przygotowaniem zwierząt do zimy, zabawami na śniegu, sportami zimowymi. I jak tu opowiadać dzieciom o tej porze roku, gdy śniegu jak na lekarstwo?

Dlatego postanowiłam to zmienić. Śnieg nie spadł z nieba? To nic, my zaprosiliśmy go do naszej sali. A wystarczyła do tego tak niewiele: plastikowe miski, „pampersy” (!!!) i odrobina wody. Przepis był prosty: z rozciętej na pół pieluchy wysypywaliśmy małe, białe granulki (mogło również wpaść trochę wypełnienia), dodawaliśmy do nich wodę i obserwowaliśmy, jak proszek wchłania płyn. Po kilku minutach nasz śnieg był gotowy. Zabawy (i sprzątania)było przy tym co niemiara!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.



Wizyta w bibliotece

W dniu 17 grudnia, na zaproszenie pani Justyny Grosiak, wybraliśmy się do szkolnej biblioteki. Tam dzieci opowiadały o tym, co czytają w domach oraz o swoich domowych biblioteczkach. Wyjaśniliśmy także pani Justynie, na czym polega nasz program „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”.

Poza tym, dowiedzieliśmy się, na czym polega praca bibliotekarza i jak funkcjonuje szkolna biblioteka. Mogliśmy pooglądać sobie książki znajdujące się na półkach, za na koniec wizyty wybraliśmy tę, którą pani Agata wypożyczyła dla nas do wspólnego czytania.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.


NIESPODZIEWANY GOŚĆ

Ponieważ 6 grudnia cała szkoła miała zaplanowany wyjazd do radomskiego kina Helios na film „Kraina Lodu 2”, dzień wcześniej dało się wyczuć atmosferę radosnego wyczekiwania na naprawdę Wyjątkowego Gościa.

Już od samego rana przedszkolaki dopytywały: „Czy przyjdzie dzisiaj Mikołaj?” Pani zna odpowiedź na wiele pytań, ale tego akurat nie wiedziała. Aż tu nagle na korytarzu rozległ się dźwięk dzwonka i do sali zawitał święty Mikołaj we własnej osobie! Dzieci zaniemówiły z wrażenia, lecz już po chwili zaśpiewały i zatańczyły dla gościa piosenkę „Mikołaj jedzie samochodem”. W nagrodę zostały obdarowane wspaniałymi upominkami. Święty nie zapomniał również o pani i wręczył jej… rózgę! (prezent w końcu też J).

To było niezapomniane spotkanie! Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.


ZIELONY DZIEŃ W ZERÓWCE

Samorząd Uczniowski ogłosił, że środa 4. grudnia będzie Dniem Zielonym. Ten, kto przyszedł ubrany na zielono, mógł w tym dniu liczyć na różne przywileje, m.in. być niepytanym. My też postanowiliśmy włączyć się do tej zabawy. Moje przedszkolaki pojawiły się więc w szkole w zielonych ubraniach a ich śniadaniówki pełne były zielonych owoców i warzyw. Zielona środa stała się w ten sposób zdrową środą!

   


WIZYTA W SCHRONISKU

Miesiąc listopad upłynął w oddziale przedszkolnym pod hasłem zbiórki niezbędnych artykułów dla bezdomnych zwierząt (przede wszystkim psów) przebywających w pobliskim schronisku „Kocham Psisko”. Po raz kolejny moi rodzice zaskoczyli mnie bardzo pozytywnie, przynosząc do sali karmę mokra i suchą, podkłady higieniczne oraz kostkę słomy. Na dowóz kolejnych kostek miałam umówić się już na konkretny dzień, gdyż do ich przewozu potrzebowaliśmy przyczepki.

Całą „akcję” zaplanowaliśmy na poniedziałek, 2 grudnia. Pod szkołą zjawił się pan Grzegorz Walczyk, który na przyczepce zapakowane miał sześć kostek słomy. Dopakowaliśmy resztę darów i ruszyliśmy w drogę. Na miejscu w Mąkosach Nowych przywitała nas córka właściciela schroniska, pana Roberta oraz zrobiła nam zdjęcie, aby umieścić je na „Facebookowej” stronie „Kocham Psisko”. Następnie wręczyła nam przysmaki dla psów i zaprosiła do zwiedzania schroniska. Wszystkie pieski z radością i niecierpliwością oczekiwały na przyniesione przez nas smakołyki.

Zwierzęta w „Kocham Psisko” mają naprawdę bardzo dobre warunki – przestronne i czyste boksy, dużo ruchu, przytulania i miłości podczas spacerów. Jednak to wszystko nie zastąpi im ciepła i bezpieczeństwa ich prawdziwego domu, dlatego pan Robert z córką namawiają – Nie kupuj – adoptuj!

Chciałabym podziękować wszystkim rodzicom – to dzięki Wam Wasze dzieci będą wiedziały, co to empatia, współczucie. To Wy w ten sposób dajecie im przykład, że najważniejsze, to dobre serce.

     


Programy i innowacje realizowane w oddziale przedszkolnym

W oddziale przedszkolnym prowadzone są dwa programy: „Zdrowo i Sportowo” oraz „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Pierwszy z nich udowadnia, że ćwiczyć można wszędzie i w każdych warunkach. Jego głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Pokazuje dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchowa. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych materiałów.

Z kolei głównym celem „Małego Misia…” u jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą. Dodatkowe korzyści płynące z programu to: zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,  tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, wprowadzenie dziecka w świat literatury, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, propagowanie praw dziecka, kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego, rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli, włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego, rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Po zakończeniu programu, szkoła i nauczyciel otrzyma Certyfikat Małego Misia. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest zaliczenie 7 modułów, spośród 8 proponowanych przez wydawnictwo MAC.

Dodatkowo, oddział realizuje innowację pedagogiczną autorstwa Anety Konefał „Mały Miś i prawa dziecka”.


„Mały Miś i prawa dziecka”

20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dodatkowo, w tym roku, świętowaliśmy także 30. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma uświadomić najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

Z tej okazji, w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia na podstawie scenariusza zaproponowanego przez wyd. MAC w ramach programu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”.

Dzieci obejrzały krótki filmik mający im uświadomić, czym są prawa dziecka, wysłuchały wiersza M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka” czytanego przez nauczyciela, wzięły udział w zabawie ruchowej z użyciem kół hula-hop, które pomogły im w zrozumieniu, czym jest ich strefa osobista. Następnie, przypominaliśmy sobie prawa wymienione w wysłuchanym wierszu i za pomocą liczmanów, określaliśmy liczbę słów w zdaniach. Na zakończenie zajęć, to przedszkolaki stworzyły tablicę tematyczną, kolorując obrazki z wybranymi prawami dziecka.

Za przeprowadzenie zajęć, oddział został uhonorowany Certyfikatem Małego Misia.


„Andrzejkowe czary-mary”

„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. My również spróbowaliśmy wrócić do tych tradycji.

W piątek odbyły się andrzejkowe wróżby. Nawet pani zamieniła się na ten czas we wróżkę. Wszyscy chcieli się dowiedzieć czegoś o swoim losie.

Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Dużo emocji przyniosła wróżba polegająca na przebijaniu balonów, w których znajdowały się karteczki z obrazkami zawodów, jakie dzieci będą wykonywać w przyszłości. Odczytywaliśmy także znaczenie symboli ukrytych pod kubeczkami: pierścionek – to wymarzony mąż/żona, samochodzik – życie pełne podróży, moneta – bogactwo, kluczyk – remont pokoju, domu itp. Nie zapomnieliśmy o rozwijaniu kompetencji matematycznych, a to za sprawą wróżby „Magiczny krąg”, która polegała na sumowaniu liczby oczek na znajdujących się w kole dwóch kostkach do gry. Wynik dodawania to wróżba na przyszły rok.

Wreszcie nadszedł moment lania wosku przez klucz – dzieci robiły to przy pomocy pani. Powstałe kształty były okazją do rozwijania wyobraźni dzieci. Na zakończenie, każdy z uczestników zabawy losował bransoletkę, do której przypięta była zabawna wróżba typu: Co masz zrobić dziś… zrób dziś, za godzinę znów zechce ci się jeść, czeka cię wizyta u dentysty (jedz mniej lizaków!) :)

Kot Leon z wizytą w zerówce:)

Kot Leon z wizytą w zerówce:)

Pyszna niespodzianka

Pyszna niespodzianka

Bal

Bal

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

słodki dzień

słodki dzień

śniadanie daje moc

śniadanie daje moc

Jesienne stworki

Jesienne stworki

Dzień Kropki

Dzień Kropki

Plakaty

Plakaty

Banknoty

Banknoty

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

przedszkolaki nie próżnują

przedszkolaki nie próżnują

DBI w Przedszkolu

DBI w Przedszkolu

Gdzie ta zima

Gdzie ta zima

Wizyta w bibliotece

Wizyta w bibliotece

mikołajki

mikołajki

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 21.04.2020, 17:11

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny